Wskazówki dotyczące szamba.

1. Definicja terminów: Co to są szamba, doły zbiorcze i szamba?

Ściśle mówiąc, terminy szambo lub studzienka zbiorcza oznaczają czysty zbiornik na ścieki. Nie ma odpływu, więc woda pozostaje w studzience, dopóki nie zostanie odprowadzona. Obecnie szamba małej oczyszczalni ścieków są często określane jako studzienka zbiorcza lub szambo.

Prosty szambo to w zasadzie duży betonowy lub plastikowy zbiornik, do którego odprowadzane są ścieki z domu . Dzisiejsze szamba składają się zwykle z dwóch lub trzech komór:

  • W pierwszej komorze ciała stałe ze ścieków osadzają się na dnie studzienki. W żargonie technicznym nazywa się to sedymentacją. Działa tu grawitacja: ciała stałe są cięższe od wody i dlatego opadają na dno. Ciała stałe w szambie muszą być opróżniane za pomocą wózka próżniowego co kilka miesięcy.
  • Część ciekła ścieków może następnie przedostać się do kolejnej komory przez przelewy. Tam sprzątanie odbywa się zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi. Są na to różne metody techniczne. Ostateczne wyjaśnienie odbywa się następnie w trzeciej komorze. Alternatywnie ścieki mogą być również odprowadzane do grządek roślinnych, które pełnią również funkcję etapu biologicznego oczyszczania.

W przeszłości te trzykomorowe studzienki pełniły funkcję oczyszczalni ścieków bez żadnych technicznych dodatków. Oczywiście ścieki zostały tutaj również w niewielkim stopniu oczyszczone przez osadzanie się ciał stałych, ale niestety pozostało wiele szkodliwych substancji. Dotyczyło to również bakterii namnażających się w ściekach. Te bakterie i pozostałości w ściekach silnie zanieczyściły zbiorniki wodne i glebę. Dlatego nowoczesne trzykomorowe szamba są obecnie prawnie zobowiązane do uzupełniania o techniczne, w pełni biologiczne etapy oczyszczania.

W kilku pojedynczych przypadkach (np. na niektórych obszarach ochrony wód) studzienki zbiorcze bez odpływu są nadal w użyciu. Po prostu pobierają ścieki i zatrzymują je tam, dopóki nie zostaną całkowicie zebrane przez samochód ssący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *