Przełam nawyk podjadania.

Jest godzina 20:00, a Ty oglądasz swój ulubiony program telewizyjny lub siedzisz wygodnie na kanapie z dobrą książką. Potem wstajesz i znajdujesz się w kuchni, sięgając po garść chipsów lub kilka ciasteczek.

Jeśli brzmi to jak zbyt znajoma scena z twojego życia, nie jesteś sam. Bezmyślne podjadanie to nawyk, z którym wielu z nas ma do czynienia codziennie, niezależnie od tego, czy siedzimy w biurze (lub domowym biurze), przeglądamy media społecznościowe, czy nawet przytulamy się do łóżka.

Ograniczenie podjadania może drastycznie wpłynąć na dzienne spożycie kalorii. W rzeczywistości badanie z 2011 roku wykazało, że Polacy spożywają ponad 580 kalorii dziennie w porównaniu do 360 pod koniec lat 70. Pomyśl o tym — to dodatkowe 4060 kalorii tygodniowo! Oznacza to, że całe to bezmyślne chrupanie może znacząco wpłynąć na utratę wagi.

Na szczęście istnieją sposoby na ograniczenie podjadania. Zebraliśmy pięć porad ekspertów, które pomogą Ci na dobre zerwać z nawykiem podjadania.

1) Opróżnij szafki ze śmieciowego jedzenia.

Jeśli otworzysz spiżarnię lub szafkę i natychmiast zostaniesz zalany kolorowym zestawem torebek z frytkami, cukierkami i ciasteczkami, ustawiasz się na porażkę. Pozbądź się tych wszystkich producentów pustych kalorii i usuń ich z przyszłych list zakupów. Stare powiedzenie „co z oczu, to z głowy” naprawdę działa. Nie utrudniaj walki z pokusą.

2) Wypij szklankę wody.

Czasami podjadamy, bo się nudzimy. Innym razem dzieje się tak dlatego, że pragniemy czegoś konkretnego. Rzadko, bo naprawdę jesteśmy głodni. Kiedy tylko poczujesz ochotę na przekąskę, napełnij szklankę wodą. Najpierw wypij to, weź oddech i zobacz, jak się czujesz. Są szanse, że się nasycisz i będziesz mniej skłonny sięgnąć po tę przekąskę.

3) Idź na spacer lub poćwicz.

Być może używasz przekąsek jako metody radzenia sobie ze stresem lub lękiem. Dieta to o wiele lepsza opcja! Badania pokazują, że regularna aktywność fizyczna, od spacerów po jogę, działa cuda w zarządzaniu naszym zdrowiem psychicznym. Zamiast przeżuwać, zrób kilka okrążeń wokół bloku (lub domu), usiądź na podłodze i poćwicz jogę lub (jeśli czujesz się wyjątkowo ambitny) obejrzyj film z ćwiczeniami na YouTube.

4) Wybierz zdrowsze opcje przekąsek.

Ok, tak, będą chwile, kiedy naprawdę będziesz potrzebować przekąski. Zamiast chipsów lub słodyczy wybierz bardziej pożywne opcje. Wybieraj owoce, orzechy, niskotłuszczowy jogurt, świeże warzywa lub pełnoziarniste krakersy. Kluczem jest dieta Anemia o wysokiej zawartości cukru i sodu zamiennikami pełnymi witamin.

5) Jedz trzy pełne posiłki dziennie.

Istotnym elementem unikania podjadania jest prawidłowe odżywianie w porze posiłków. Jeśli nie jesz pełnego śniadania, lunchu i kolacji, jest bardziej prawdopodobne, że spróbujesz wypełnić pustkę głodową, przeżuwając puste kalorie później w ciągu dnia.

Jeśli dieta PCOS jest łatwiejsze w Twoim zabieganym życiu, skorzystaj z niej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *