Kto wynalazł szambo?

Od zarania dziejów zastanawiano się, co zrobić z ludzkimi odchodami. Na początku ludzie po prostu znajdowali różne miejsca w lesie, aby skorzystać z toalety, a następnie zakopywali zawartość. Wkrótce ludzie zdali sobie sprawę, że woda wypłucze ich odpady poniżej miejsca zamieszkania, dzięki czemu ich obszary będą wolne od produktów odpadowych. Jednak wraz ze wzrostem społeczeństw i wzrostem liczby ludności szybko stało się to nienajlepszą opcją, ponieważ wkrótce nie było już miejsca na zakopywanie odpadów. Ludzie zaczęli przenosić się w głąb lądu z dala od bezpośrednich źródeł wody. Trzeba było coś zrobić.

WYNALAZEK ZBIORNIKA SEPTYCZNEGO

Minojczycy ze starożytnej Grecji byli pionierami wielu technologii zaopatrzenia w wodę, które przyczyniły się do tego, że ludzie żyli w głębi lądu. Wynalazki te obejmowały podziemne systemy rurociągów, akwedukty, cysterny, a nawet spłukiwane toalety. Rzymianie ukradli ten pomysł i udoskonalili go, dostosowując do dużych miast. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego ludzie ponownie przenieśli się na wieś, eliminując potrzebę stosowania zaawansowanych systemów usuwania odpadów.

Przybudówki zostały po raz pierwszy zbudowane w starożytnych Chinach w 206 p.n.e. Jednak Europejczycy przenieśli wychodek na nowy poziom, zakrywając go i dodając siedzisko około 500 lat później. Jednak w końcu dziura pod wychodek zostałaby zasypana, więc trzeba było przenieść cały budynek. Poza tym trzeba było wychodzić na zewnątrz bez względu na to, czy padał deszcz, śnieg, grad, było gorąco czy zimno. Przyciągał owady, a do tego miał zjełczały zapach. Mimo to ludzie żyli w ten sposób przez setki lat, aż do połowy XIX wieku.

Pierwsze Szambo

Wynalazek szamba przypisuje się Francuzowi o imieniu Jean-Louis Mouras około 1860 roku. Był zdeterminowany, aby wynaleźć system usuwania odpadów, który uniemożliwiłby wychodzenie na zewnątrz. W istocie prowadził gliniane rury ze swojego domu do betonowego zbiornika na zewnątrz. Kiedy ścieki się przelewały, wlewano je do szamba, które opróżniało miasto. Po 10 latach wykopał swój zbiornik i odkrył, że w środku znajdowały się głównie płynne odpady. Po tym odkryciu zaczął doskonalić swój projekt, a w 1881 roku uzyskał patent, a ten szambo trafił do Stanów Zjednoczonych w 1883 roku.

Wykonane z betonu lub stali, te szamba betonowe były opróżniane na pola melioracyjne, gdzie Matka Natura zakończyła proces oczyszczania. Ostatecznie zbiorniki betonowe i stalowe zawodziły z powodu rdzy i pęknięć. Ponadto, ponieważ obszary miejskie w Polsce rozwijały się szybciej niż można było zbudować oczyszczalnie ścieków, konieczne było naprawienie problemów ze szamba. W związku z obawami dotyczącymi zanieczyszczonych wód gruntowych, szamba zostały dodatkowo ulepszone.

Nowoczesne szamba betonowe są wykonane z materiałów najwyższej jakości, takich jak włókno szklane, prefabrykaty betonowe, poliuretan, PCV i inne tworzywa sztuczne, które są trwalsze niż beton i stal. Rury z tworzywa sztucznego są używane do rur drenażowych i podejmowane są dodatkowe środki ostrożności, aby zapewnić ich bezpieczne umieszczenie z dala od źródeł wód gruntowych. W niektórych przypadkach rury drenażowe są budowane w sztucznych kopcach, jeśli poziom wód gruntowych jest niski. Około 25% domów korzysta z szamba. Nowoczesne wynalazki są nadal ulepszane w stosunku do starożytnych innowacji, takich jak piony szamba, filtry ścieków, alarmy fitler i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *