Jak dbać o ekskluzywną odzież.

87% wszystkich tekstyliów używanych do produkcji odzieży ostatecznie trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni. Jeśli to nie jest wystarczająco przerażająca statystyka, średnia żywotność elementu garderoby w Polsce wynosi około 2,2 roku.

Dbając o swoje ekskluzywne sukienki wieczorowe i zachowując je dłużej, możesz znacznie poprawić te statystyki. 

Jeśli masz garderobę kapsułową , możesz się martwić, że twoje ubrania nie wytrzymają tak długo, ale dzięki tym wskazówkom, jak dbać o swoje ubrania, możesz zapewnić im dłuższą żywotność, zarówno w twojej szafie, jak i w kimś innym. innego.

Wskazówka 1: Pierz mniej ubrań

Zbyt częste pranie ubrań może spowodować uszkodzenie włókien lub utratę kolorów ubrań. Jeśli przedmiot nie jest brudny, powieś go na zewnątrz na słońcu!

Dżinsy i swetry są wykonane w taki sposób, że nie trzeba ich prać po każdym założeniu. Z drugiej strony ubrania takie jak ekskluzywna odzież damska powinny być prane po każdym założeniu, ponieważ mają bliższy kontakt ze skórą.

Przeciętna pralka zużywa 50 litrów wody na pranie, więc zastanów się, czy naprawdę jej potrzebuje, czy nie.

Wskazówka 2: Pierz ubrania w niższych temperaturach i pierz podobne kolory razem

Piorąc ubrania w niższych temperaturach i używając delikatnego i naturalnego detergentu do prania, możesz zapobiec blaknięciu kolorów odzieży. Możesz także zredukować 80% emisji, które są wytwarzane na etapie „użytkowania” cyklu życia odzieży.

Są jednak wyjątki – bielizna, pościel i ręczniki mogą wymagać prania w wyższej temperaturze.

Prać podobne kolory razem, aby zachować jakość kolorów i ograniczyć blaknięcie.

Wskazówka 3: Przeczytaj instrukcje dotyczące pielęgnacji

Wielu z nas nie zwraca uwagi na instrukcje, które umieszczane są na metkach odzieżowych. Wskaże to również, czy przedmiot należy prać w niższych, czy wyższych temperaturach.

Na przykład wełnę należy prać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Powinieneś również użyć specjalnego detergentu do wełny w delikatnym cyklu lub prać ręcznie.

Porada 4: Używaj ekologicznych proszków do prania i detergentów

Niektóre standardowe detergenty do prania zawierają substancje na bazie paliw kopalnych, które mają negatywny wpływ na środowisko. Używając ekologicznych detergentów, Twoje ulubione ubrania mogą trwać dłużej.

Na szczęście w czasach, w których żyjemy, wybór ekologicznych środków do prania jest ogromny.

Wskazówka 5: Pierz ubrania na lewą stronę

Pozwala to uniknąć tarcia, zahaczania, mechacenia i blaknięcia odzieży, aby zapewnić jej dłuższą żywotność. Delikatne rzeczy możesz również umieścić w siatkowej torbie na pranie.

Wskazówka 6: Susz ubrania na powietrzu

Suszarka bębnowa zużywa dużo energii, a ponadto może uszkodzić włókna odzieży. Powieś ubrania wewnątrz lub na zewnątrz na sznurku do prania.

Dobrą wskazówką jest wytrzepanie ubrań zaraz po wyjęciu z pralki, aby usunąć niektóre zagniecenia.

Wskazówka 7: Odpowiednio przechowuj ubrania

Przechowuj swoje dzianiny z lawendą lub kulkami na mole, aby chronić je przed molami.

Kiedy wieszasz ubrania, używaj drewnianych lub wyściełanych wieszaków, aby je chronić.

Złóż ubrania wzdłuż szwów, aby zachować kształt ubrania.

Wskazówka 8: Jeśli to możliwe, napraw uszkodzenia ubrania

Możesz odświeżyć i odnowić swoje ubrania, aby wyglądały jak najlepiej!

Wskazówka 9: Kupuj wysokiej jakości ubrania zamiast ilości

Kupowanie wysokiej jakości i etycznych ubrań to jedna z najlepszych inwestycji, jakie możesz zrobić! Części wyższej jakości są trwalsze, ponieważ są wykonane z mocniejszych materiałów.

Możesz szukać odzieży wysokiej jakości, patrząc na szwy i tkaniny. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna organiczna i len, to świetny wybór.

Wskazówka 10: Chroń swoje ekskluzywne sukienki

Podczas gotowania noś fartuch na ubraniu, aby chronić swoje części garderoby. Gdy zdarzy się, że pojawi się plama, postaraj się ją jak najszybciej usunąć (przy pomocy octu i sody oczyszczonej). Im dłużej zostawiasz plamę, tym trudniej ją usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *