Jak ciąć blachę piłą elektryczną?

Blacha występuje w różnych grubościach i wytrzymałościach. W zależności od wzoru i rodzaju blachy, do wykonania cięcia można wykorzystać kilka różnych rodzajów sprzętu. Możesz użyć piły elektrycznej do prostych linii lub możesz wypróbować nożyce do blachy, dremele lub metalowe przecinaki do skomplikowanych projektów z zakrzywionymi liniami. Po wybraniu odpowiednich narzędzi pozostaje Ci tylko popołudnie ciężkiej pracy i wykonanie czystych cięć w blasze!

Cięcie prostych linii piłą elektryczną

Nawoskuj brzeszczot przed cięciem blachy. Metal jest trudny do przecięcia przez piły, a pocieranie wosku wzdłuż ostrza pomaga przedłużyć jego ostrość. Przed wykonaniem jakichkolwiek nacięć w metalu nałóż na ostrze cienką warstwę parafiny lub wosku, na tyle, aby pokryć jego powierzchnię.
Przed woskowaniem piły załóż rękawice robocze, aby chronić dłonie. Wybierz piłę z liczbą zębów co najmniej 24 zębów na cal, aby zapewnić równomierne cięcie blach Rzeszów.

Krok 2

Przyklej taśmą blachę i zabezpiecz ją na miejscu. Nałóż taśmę maskującą po obu stronach blachy bezpośrednio nad linią, którą chcesz wykonać. Zapewnia to czystsze cięcie i zapobiega zarysowaniu blachy przez metalowe wióry podczas cięcia. Przymocuj blachę do biurka, aby utrzymać ją na miejscu podczas pracy. Piły elektryczne najlepiej nadają się do wykonywania prostych cięć. Jeśli chcesz wykonać zakrzywione cięcie, użyj zamiast tego nożyc do blachy, dremela lub metalowego przecinaka.

Krok 3

Dociśnij brzeszczot do blachy. Przyłóż brzeszczot do krawędzi metalu, tak aby zęby były skierowane do przodu. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie są skierowane zęby, ostrożnie przesuń palcem po ostrzu. Zęby powinny lekko dotykać lub „chwytać” Twój palec, jeśli są skierowane we właściwym kierunku. Jeśli zęby są tępe i nie czujesz ich niezależnie od tego, jak dotkniesz ostrza, wymień najpierw ostrze. Przed wykonaniem pierwszego cięcia załóż okulary ochronne, respirator i zatyczki do uszu dla ochrony.

Krok 4

Rozpocznij swój ruch w metalu. Chwyć pilarkę obiema rękami i dominującą ręką popchnij ostrze do przodu. Pchnij powoli, zwłaszcza jeśli nie znasz pił elektrycznych, aby zapobiec urazom lub nierównemu cięciu. Nie używaj niedominującej ręki do pchania. Należy go używać wyłącznie do podtrzymywania ostrza i wyznaczania jego kierunku.

Krok 5

Kontynuuj wykonywanie ruchu i pociągnij ostrze do tyłu na końcu. Przesuwaj piłę przez ostrze, aż dojdziesz do końca żyłki. Po zakończeniu pierwszego pociągnięcia dominującą ręką odciągnij piłę do tyłu i zdejmij ją z blachy.
Jedno pociągnięcie powinno wystarczyć do przecięcia metalu. Jeśli nie, powtórz proces, wykonując pierwsze cięcie wykonane piłą.
Nie wywieraj żadnego nacisku na piłę podczas ruchu powrotnego, ponieważ może to spowodować zużycie ostrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *